Czym są interakcje leków?

Do niekorzystnej interakcji leków często doprowadzają osoby, które łączą poszczególne farmaceutyki, bez konsultacji z lekarzem. Interakcje mogą zachodzić między dwoma lub więcej lekami. W ich wyniku mogą wystąpić różne szkodliwe dla organizmu reakcje. Jedną z nich jest zmiana działania leku. Dany produkt leczniczy może wykazywać osłabione lub nasilone właściwości. Niekiedy skutkiem jest wydłużone bądź skrócone działanie produktu leczniczego. Ponadto, wynikiem interakcji może być zupełnie nowe działanie, które wcześniej nie zostało określone przez producenta.

Interakcje mogą zachodzić między różnymi lekami, jednak najczęściej są to preparaty przeciwcukrzycowe lub przeciwzakrzepowe. Ryzyko pojawienia się wzajemnego oddziaływania wzrasta wraz z ilością przyjmowanych leków. Warto pamiętać, że mogą one występować nie tylko między tymi lekami, które dostępne są bez recepty, ale także między tymi, które można nabyć w niemal każdym sklepie oraz w aptece.

Interakcjom można zapobiegać na różne sposoby. Jednym z nich jest zwiększenie odstępów między kolejno stosowanymi preparatami leczniczymi. Podczas wizyty u lekarza należy wspomnieć o wszystkich zażywanych farmaceutykach, w tym o suplementach diety czy preparatach ziołowych.

Capivit Piękne Włosy
W kategorii: Interakcje między lekami Tagi: 

Zostaw komentarz

Wyślij komentarz

© 0230 interakcje między leki. Wszystkie prawa zastrzeżone.